האמנית

אילנה ירון / “מבט על”

במרומי מגדל משרדים חדש, במבנה הצופה ממעל על העיר תל-אביב והסביבה המקיפה אותה, בחלל מעוצב ומודרני, מוצג פרויקט אמנות כוללני חדש ורטרוספקטיבי תחת הכותרת ” מבט על”.

זוהי תערוכתה של האמנית הותיקה אילנה ירון, היוצרת בסגנון של טכניקה מעורבת, עבודות עמוסות סמלים ומוטיבים אלגוריים, ציורים מופשטים בעלי כפל משמעות. פרשנות מונח ה”חומר” ביצירותיה של אילנה ירון מתקשר לשני הבטים שונים אך משלימים. מבנה האסמבלז’ים הפיזיים המורכבים שלה, המיוצרים על מצעים מגוונים של חומרים ממוחזרים מצד אחד, ותשלובת הנושאים המסורתיים והחברתיים, המהווים את חומרי התעסקותה הקונספואליים, מן העבר השני.

שתי פרשנויותיה למושג ה”חומר”, בונות אצלה דיאלוג דרמטי מתמשך לאורך שנות יצירתה האמנותית. “מבט העל” האישי של אילנה ירון המתייחס לפרשנותה את הקורה לעם היהודי כאן בארץ ישראל ובתפוצות, וכן למבט העל, מרום תצפיתה האישית, כאמנית פעילה – המסמל את שנות ניסיונה היצירתי והאמנותי לאורך כל שנות התרחשות תערוכותיה ברחבי העולם. מבט זה מייצג את נתיב עבודתה המאופיין כמעט תמיד, בדרך של “תיקון והשלמה” למצב הפוליטי, ההסטורי והחברתי – תהליך הבונה את דרך יצירתה.

אילנה ירון נוהגת לבחור בשלב הראשון של עבודתה האמנותית במשטח חומר, אותו היא ממחזרת בעבודתה, עליו היא בונה את השתלחות צבעיה, עליו היא מפעילה את דימיונה חסר הרסן, כשהיא בונה את מתווה הקומפוזיציה החדשה. יש להביט שוב ושוב בכל יצירה שלה  ולהעמיק בשכבות הצבע ובצורות האובייקטים המצוירים,לגלות את סימני דרך החתחתים שלה. גווניה, על פי רוב, הנם גוונים מונוכרומטיים, צבעים, המשתלבים במצב רוחה, באותו יום בו היא יוצרת. במרבית הציורים מסתרגים קווי הציור (השכלתניים) במשטחי כתמים (רגשיים) והם המשלבים בין מגירות הנפש המתחברות לאמירה הדעתנית והביקורתית. אמנותה של אילנה ירון מייצגת חשיבה עמוקה בעלת רבדים משתנים, לכן יש לצפות בעבודות כמה פעמים ולהתעמק במשמעותן”

דורון פולק / מוזיאון האמנים

קורות חיים להורדה